Zabójcze robaki. Jak pasożyty pożerają cię od środka

Pasożyty pod mikroskopem

Ostatnio w świecie nauki grzmiały wieści z Holandii. 17 ochotników zgodziło się na wstrzyknięcie do krwi groźnych pasożytów - schistosomów (które powodują poważną chorobę schistosomatozy). Zdaniem naukowców choroba ta rocznie powoduje śmierć nawet 200 tysięcy ludzi na całym świecie. I tak holenderscy eksperci podeszli do opracowania szczepionki - aby ją przetestować, ludzie byli zarażeni schistosomatozą.

Wyniki badania nie zostały jeszcze upublicznione, nieznane jest również to, co stało się z 17 osobami, które ryzykowały swoje zdrowie dla dobra nauki. Ale jedno jest jasne: pasożyty nadal niepokoją cały świat.

Na Ziemi żyje ponad 7 miliardów ludzi. A jedna trzecia z nich nosi robaki (u zwykłych ludzi - robaki). Są to pasożyty wywołujące poważne i wyjątkowo nieprzyjemne choroby (schistosom to także robak). Przynajmniej takie szacunki podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

Jest jeszcze straszniejsza informacja: co roku miliony ludzi umierają z powodu chorób pasożytniczych. Szczególnie dotknięte są regiony tropikalne, gdzie warunki do rozprzestrzeniania się wszelkiego obornika są idealne (wysoka wilgotność, upał, niehigieniczne warunki). Ale nawet tam, gdzie tropików jest niewiele, pasożyty są wszechobecne.

Każdego roku dziesiątki tysięcy ludzi jest leczonych z powodu robaczycy. Przykładowo na początku 2018 roku pojawiły się informacje, że zwiększa się częstość występowania glistnicy (glisty to rodzaj robaka).

Departament sanitarny opracował nawet projekt aktu normatywnego, który jasno reguluje działania związane ze zwalczaniem robaczycy. Problem jest wyraźnie poważny.

Robaki w organizmie człowieka

Robaki są różne - okrągłe i płaskie, żyjące w wodzie, na lądzie, w odchodach zwierząt itp. , Ale wszystkie są bardzo niebezpieczne. Zwykle dostają się do organizmu człowieka przez zanieczyszczoną wodę lub żywność. Ale często wystarczy jeść brudnymi rękami, aby larwy pasożytów dostały się do środka i już w jelitach urosły do kilkudziesięciu centymetrów. Istnieją rodzaje pasożytów, które mogą przedostać się do organizmu przez skórę stóp, jeśli chodzisz boso po ziemi, na której żyją larwy.

Robaki dosłownie zjadają ciało od wewnątrz. Mogą powodować żółtaczkę, posocznicę (zatrucie krwi), problemy ze stawami i układem nerwowym (nie licząc niekończących się wymiotów, biegunki i innych problemów z jelitami).

Najczęściej chorują dzieci. Często zapominają o umyciu rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety, często wkładają do ust brudne zabawki, a podczas zabawy na świeżym powietrzu (szczególnie latem) mogą zjeść trochę piasku i popijać brudną wodę z otwartego zbiornika. Ale dorośli są także „pod bronią" robaków.

Najczęstsze są robaczyce, glistnica, toksokaroza, trichocefaloza, strongyloidoza i ankilostomoza. Nazwy nie budzą niepokoju tylko o ile nie ocenisz ich w wyszukiwarce i nie przejdziesz do sekcji "zdjęcia" - tak, takie obrzydliwe ogromne robaki mogą żyć w tobie.

Robaki o pięknych nazwach

Glisty

Ascariasis- najczęstsza robaczyca, stanowi 90% infekcji, więc zajmiemy się nią bardziej szczegółowo. Glisty to długie, paskudne robaki atakujące ludzkie jelito cienkie. Każdego roku na świecie rejestruje się do 800 milionów przypadków glistnicy.

Źródłem infekcji są te same niemyte owoce, warzywa i jagody. Robaki obłe są różne: są takie, które infekują organizm zwierząt, ale dla ludzi istnieje odrębny gatunek. Oznacza to, że nie można zarazić się glistą od zwierzęcia.

Jak wspomniano powyżej, pasożyty są najczęściej przenoszone przez dzieci ze względu na ich zrelaksowane zachowanie. W przypadku glistnicy mieszkańcy wsi w każdym wieku nadal zaliczają się do grupy ryzyka - często wchodzą w kontakt z podłożem, na którym ukrywają się larwy ascaris. Główne objawy glistnicy to nudności, wymioty, biegunka, osłabienie, słaby apetyt, nieznośny świąd odbytu, wysoka gorączka.

Wśród powikłań glistnicy (występują, gdy pasożyty nie są wykrywane przez długi czas) - niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie trzustki (zapalenie trzustki). Zdarzają się przypadki, gdy glisty, które już urosły do maksymalnego rozmiaru w człowieku (a jest to prawie 30 cm), wczołgały się do płuc, gardła, zatok. W ten sposób odkryli je pacjenci.

Schistosoma

Wyobraź sobie - przez twoje jelita czołga się długi, biały robak. Nie wiadomo dokładnie, czy zarażona osoba zawsze czuje ruch glisty w sobie. Możesz słuchać siebie na wszelki wypadek.

Istnieją inne, rzadsze helminthiases. Robak o śmiałej nazwie „Toxocara" powodujetoksokaroza. . . Mogą być również zarażone przez psy. Objawy będą różne - gorączka, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, wysypka skórna.

Patogentrichocefalozanazwa jest prostsza - włosogłówka. Na zewnątrz wygląda jak mały bicz. Najczęściej choroba ta przebiega na ogół bezobjawowo, a jeśli liczba pasożytów jest już poza skalą, objawy zaczynają się jak w przypadku glistnicy.

Robaki z rodzaju Strongyloides stercoralis (patogenystrongyloidoza) - są to te same gady, które mogą przeniknąć człowieka przez skórę (nawet nienaruszoną). Możesz zarazić się w ten sam sposóbtęgoryjec. . . Jeśli tak się stanie, to w miejscach, w których pełzały robaki, wystąpi silny świąd, az czasem u chorego wystąpi biegunka, ból brzucha i wysypka na skórze.

To tylko niektóre z odmian robaczycy - w sumie jest ich setki, z których każda ma swoją własną charakterystykę.

A co najważniejsze, możesz umrzeć z powodu robaków.Na szczęście nie zdarza się to często, ale pasożyty są zaprojektowane tak, aby żyły z zasobów swojego żywiciela. Robaki zjadają od wewnątrz narządy wewnętrzne, potrafią wczołgać się do płuc, a nawet serca - to wszystko stanowi ogromne zagrożenie dla życia. Ponadto wytwarzają toksyny, które dostają się do krwiobiegu, a zatem w rzeczywistości trucizna rozprzestrzenia się po całym ciele.

Tylko terminowe usunięcie robaków z organizmu może uchronić przed nieuniknionymi poważnymi konsekwencjami.

Znajdź i zneutralizuj

Tasiemiec

Należy rozumieć, że często robaki mogą żyć w ciele długo i szczęśliwie, dopóki nie rozdzieli cię analiza kału. Złożą miliony jaj w twoich jelitach, ale objawy mogą się nie pojawić. W kale można znaleźć larwy pasożytów i ich samych.

Ważne jest, aby lekarz nie mylił objawów glistnicy czy innej robaczycy z innymi diagnozami - np. Wymioty mogą wystąpić przy dziesiątkach innych dolegliwości, a wysypka skórna jest oznaką zupełnie innego rodzaju schorzeń. W przypadku wszystkich objawów, podobnie jak w przypadku infekcji pasożytniczej, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Diagnozę robaczycy przeprowadza się przez badanie kału. Istnieją metody serodiagnostyczne: ELISA (test immunoenzymatyczny związany z enzymem - krew jest sprawdzana pod kątem obecności specyficznych przeciwciał, które pojawiają się w niej po zakażeniu jednym lub drugim typem robaczycy).

Inną niezawodną metodą diagnostyczną jest zdjęcie rentgenowskie - zdjęcie pokaże robaki, które pełzają w jelitach (lub w innych miejscach). Bez wątpienia zaleca się badanie krwi i moczu w celu określenia poziomu odurzenia organizmu i przepisania prawidłowego leczenia.

Firmy farmaceutyczne od dawna wymyślają różnorodne leki przeciw robakom, które skutecznie pomagają pozbyć się robaków. Leczenie robaczycy trwa średnio od 3 do 5 dni. Najczęściej możesz być leczony ambulatoryjnie - nie musisz leżeć w szpitalu (chyba, że już „zapracowałeś" na komplikacje).

Jeśli jeszcze nie zrozumiałeś, przypominamy: robaki mogą złapać absolutnie wszystko, niezależnie od płci, wieku i statusu społecznego.Oczywiście nie zapomnij o jedzeniu czystych warzyw i innych potraw, utrzymuj naczynia w czystości i zawsze myj ręce przed obiadem. Jeśli często podróżujesz, zwłaszcza do tropikalnych krajów Azji i Afryki, wszystkie zasady higieny powinny być przestrzegane dwa razy dokładniej.